2007 Award Winners

  Short films  

  • Devochka dura
    "Jean-Luc Xiberras" Award for a first film

    Devochka dura

    Director: Zojya KIREEVA

    Country: Russia

    Film Index
  • L’homme de la lune
    Sacem Award

    L’homme de la lune

    Director: Serge ELISSALDE

    Country: France

    Film Index
  • Même les pigeons vont au paradis
    Junior Jury Award for a short film

    Même les pigeons vont au paradis

    Director: Samuel TOURNEUX

    Country: France

    Film Index
  • Peter & the Wolf
    Annecy Cristal
    Audience Award

    Peter & the Wolf

    Director: Suzie TEMPLETON

    Country: United Kingdom, Poland

    Film Index
  • Premier voyage
    CANAL+ Award

    Premier voyage

    Director: Grégoire SIVAN

    Country: France

    Film Index
  • The Pearce Sisters
    Special Jury Award

    The Pearce Sisters

    Director: Luis COOK

    Country: United Kingdom

    Film Index
  • The Runt
    Fipresci Award

    The Runt

    Director: Andreas HYKADE

    Country: Germany

    Film Index
  • The Tale of How
    Special Distinction

    The Tale of How

    Director: THE BLACKHEART GANG

    Country: South Africa

    Film Index

  Feature films  

  • La traversée du temps
    Special Distinction for a feature

    La traversée du temps

    Director: Mamoru HOSODA

    Country: Japan

    Film Index
  • Max & Co
    Audience Award for a feature

    Max & Co

    Director: Samuel GUILLAUME, Frédéric GUILLAUME

    Country: Switzerland, Belgium, United Kingdom, France

    Film Index
  • Slipp Jimmy Fri
    The Cristal for best feature

    Slipp Jimmy Fri

    Director: Christopher NIELSEN

    Country: Norway, United Kingdom

    Film Index

  TV films  

  • Charlie and Lola "I Will Be Especially, Very Careful"
    Special Award for a TV series

    Charlie and Lola "I Will Be Especially, Very Careful"

    Director: Kitty TAYLOR

    Country: United Kingdom

    Film Index

  TV series  

  • Shaun the Sheep "Still Life"
    The Cristal for best TV production

    Shaun the Sheep "Still Life"

    Director: Christopher SADLER

    Country: United Kingdom

    Film Index

  TV films  

  • The Wrong Trainers
    Award for best TV special
    Unicef Award

    The Wrong Trainers

    Director: Kez MARGRIE

    Country: United Kingdom

    Film Index

  Graduation Films  

  • Beton
    Special Distinction (ex æquo) for best feature

    Beton

    Director: Ariel BELINCO, Michael FAUST

    Country: Israel

    Film Index

  Commissioned Films  

  • Bloot "Seks"
    Educational, scientific or industrial film Award

    Bloot "Seks"

    Director: Mischa KAMP

    Country: Netherlands

    Film Index
  • Gérald Genty "Plaire"
    Award for best music video

    Gérald Genty "Plaire"

    Director: Patrick BÉRAUD (DIT VOLVE)

    Country: France

    Film Index

  Graduation Films  

  • Milk Teeth
    Special Jury Award for a graduation film

    Milk Teeth

    Director: Tibor BANOCZKI

    Country: United Kingdom

    Film Index
  • t.o.m.
    Award for best graduation film

    t.o.m.

    Director: Tom C J BROWN, Daniel GRAY

    Country: United Kingdom

    Film Index
  • The Wraith of Cobble Hill
    Special Distinction (ex æquo) for a graduation film

    The Wraith of Cobble Hill

    Director: Adam PARRISH KING

    Country: USA

    Film Index

  Commissioned Films  

  • United Airlines "The Meeting"
    Advertising or promotional film Award

    United Airlines "The Meeting"

    Director: Wendy TILBY, Amanda FORBIS

    Country: USA

    Film Index

  Graduation Films  

  • Welcome to White Chapel District
    Junior Jury Award for a graduation film

    Welcome to White Chapel District

    Director: Marie VIEILLEVIE

    Country: France

    Film Index