Programme 2014

Graduation short Films in Competition

Browse through the programmes
  • Nebenan

    Germany - Andreas MARTERER

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Gracht

    Netherlands - Joost DE JONG, Michael KONING, Jeroen HOOLMANS, Nick GROENEVELD

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Spectators

    United Kingdom - Ross HOGG

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Éphémère

    Switzerland - Sophie HALLER

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Strange Wonderful

    USA - Stephanie SWART

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Passer Passer

    USA - Louis MORTON

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • On Loop

    United Kingdom - Christine HOOPER

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Sukkavartaankatu 8

    Finland, Japan - Elli VUORINEN

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Grandpère

    Switzerland - Kathrin HÜRLIMANN

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Myosis

    France - Emmanuel ASQUIER-BRASSART, Ricky COMETA, Guillaume DOUSSE, Adrien GROMELLE, Thibaud PETITPAS

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Slom

    Croatia - David LOVRIC

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • The Age of Rust

    Italy - Francesco ABER, Alessandro MATTEI

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Symphony No 42

    Hungary - Réka BUCSI

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • My Stuffed Granny

    United Kingdom - Effie PAPPA

    Graduation films in competition 1

    • See information
  • Insolation

    France - Morgane LE PÉCHON

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Why Do I Study Physics?

    USA - Xiangjun (Shixie) SHI

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Je repasserai dans la semaine

    France - Alizée CHOLAT, Sophie DEVAUTOUR, Loïc ESPUCHE

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Ascension

    France - Thomas BOURDIS, Caroline DOMERGUE, Martin DE COUDENHOVE, Colin LAUBRY, Florian VECCHIONE

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Espero?

    United Kingdom - Simone GIAMPAOLO, Yifan HU, Henrik LINNES

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Cycloid

    Japan - Tomoki KUROGI

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • The Age of Curious

    United Kingdom - Luca TOTH

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Golden Boy

    France - Ludovic VERSACE

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Gruby i Chudy

    Poland - Aleksandra BROZYNA

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Crack

    South Korea - Yong-Hae AHN

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Eyes

    USA - Tom LAW

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • 00:08

    Japan - Yutaro KUBO

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Nieprawdopodobnie elastyczny czlowiek

    Poland - Karolina SPECHT

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • Mend and Make Do

    United Kingdom - Bexie BUSH

    Graduation films in competition 2

    • See information
  • An Adventurous Afternoon

    Germany - Ines Christine GEISSER, Kirsten Carina GEISSER

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • I Love You So Hard

    United Kingdom - Ross BUTTER

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • IOA

    Switzerland - Gabriel MÖHRING

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • After School

    China - Junyi XIAO

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Clouds

    France, India - Stéphanie BIRAT, Nikita DESHPANDE

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Matzofim

    Israel - Idan BARZILAY, Mor ISRAELI

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Nový druh

    Czech Republic - Katerina KARHANKOVA

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Rêves de brume

    Belgium - Sophie RACINE

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Louis

    France - Mathilde PARQUET

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Lagarto

    USA, Nicaragua - Miguel JIRON

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Ishikeri

    Japan - Yutaro KUBO

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Rodina - základ života

    Slovakia - Marta PROKOPOVÁ

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Pineapple Calamari

    United Kingdom - Katarzyna NALEWAJKA

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Interview

    Denmark - Mikkel OKHOLM

    Graduation films in competition 3

    • See information
  • Dead...

    United Kingdom - Joe BICHARD

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Fuga animada

    Brazil - Augusto BICALHO ROQUE

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Fellows in the Woods

    France - Laura CARTON

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Somewhere

    United Kingdom - Nicolas MÉNARD

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Greenfields

    France - Luis BETANCOURT, Benjamin VEDRENNE, Joseph COURY, Michel DURIN, Charly NZEKWU

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Organic Instruments

    USA - Chaoqi ZHANG

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • The Elephant's Garden

    Australia - Felix COLGRAVE

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • The Shirley Temple

    United Kingdom - Daniela SHERER

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Fol'Amor

    France - Augustin CLERMONT, Gilles CORTELLA, Marthe DELAPORTE, Clément DE RUYTER, Maïlys GARCIA, Gaspard SUMEIRE, Pierre RUTZ

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Imperium Vacui

    Italy - Linda KELVINK, Massimo OTTONI

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Örökség

    Hungary - Bukta ZSOLT

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Waiter

    Japan - Ryoji YAMADA

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • Ptolmus

    Portugal - Josemaria RRA

    Graduation films in competition 4

    • See information
  • The Bigger Picture

    United Kingdom - Daisy JACOBS

    Graduation films in competition 4

    • See information