• 08:00

  • Exhibitions

    Keep an Eye Out

    • 08:00 → 23:59
    • Impérial Palace Mifa

    Nature will be keeping an eye on us with Marc Limousin's ephemeral exhibition.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 09:00

  • The Festival and Beyond!

    Atelier de cinéma d'animation d'Annecy et de Haute-Savoie

    • 09:00 →
    • --

    The Atelier de cinéma d'animation d'Annecy et de Haute-Savoie is opening its doors and wants to let you in on some animation secrets.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 09:30

  • Work in Progress

    Loving Vincent

    • 09:30 → 10:45
    • Salle Pierre Lamy
    • ?
      Open to Students, Meetings and Mifa badgeholders, by reservation
    • See information
  • Conferences

    Animating without Dialogue: The Animation in the Feature 'Shaun the Sheep Movie'

    • 09:30 → 10:30
    • Chambre de métiers Salle Mont-Blanc

    A unique look behind-the-scenes of the "Shaun the Sheep Movie" with Lead Character Animator Will Becher. With the stop-motion puppets and footage shot during production, he will show how the Aardman team created a miniature world and brought Shaun and the flock to life, for their big screen adventure.

    • ?
      Open to Students, Meetings and Mifa badgeholders, without reservation, first come, first seated
    • See information
  • Mifa Pitches

    Mifa Pitches: Animation du Monde

    • 09:30 → 10:30
    • Impérial Palace Ravel
    • ?
      Open to Students and Mifa badgeholders, by reservation
    • See information
  • 10:00

  • Territory Focus

    Mexico: Connecting the Dots

    • 10:00 → 11:30
    • Impérial Palace Verdi
    • ?
      Open to Mifa badgeholders
    • See information
  • Exhibitions

    Animation Fame

    • 10:00 → 19:30
    • Cinéma Pathé Hall d'attente

    Come along with your kids, big or small, to take a stroll around the three exhibitions from Les Artychauts.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • Shorts

    Short films in Competition 1

    • 10:00 → 11:23
    • Cinéma Pathé Pathé 3
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • TV Films

    TV films in Competition 4

    • 10:00 → 11:18
    • Cinéma Pathé Pathé 1
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Signing Sessions

    Genndy Tartakovsky

    • 10:00 → 11:00
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • Mifa Special Events

    BIG, NEW, BETTER

    • 10:00 → 12:00
    • Impérial Palace Berlioz
    • ?
      Open to Mifa badgeholders, first come, first seated
    • See information
  • 10:30

  • Features

    Feature Film in Competition 8 Mune

    • 10:30 → 11:56
    • Bonlieu Grande salle
    • Original version
    • English subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Guest Country: Spain – Macián, the Master

    • 10:30 → 11:43
    • Bonlieu Petite salle
    • Original version
    • English subtitles

    Spanish animation takes pride of place with the From Doodles to Pixels project that looks back at more than 100 years of evolution. This programme is a collection of films by Francisco Macián, aka el Maestro.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Exhibitions

    Focus on Les Films de l'Arlequin

    • 10:30 → 18:00
    • Conservatoire d'art et d'histoire Musée du film d'animation

    Come to the CITIA Exhibition at the Conservatoire d'art et d'histoire and discover Les Films de l'Arlequin studio.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • Exhibitions

    Alexeieff/Parker, Shadow Tamers

    • 10:30 → 18:00
    • Musée-Château d'Annecy Exhibition area

    Discover the secrets of the pinscreen through an exhibition dedicated to Alexandre Alexeieff and Claire Parker, the couple who invented it.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • Exhibitions

    After School – Robert Desnos

    • 10:30 → 18:00
    • Palais de l'Île - Hors les murs

    Check out this exhibition made up of 13 animated films illustrating 13 of Robert Desnos' poems.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 11:00

  • Conferences

    Pierre Coffin, Animator

    • 11:00 → 12:00
    • Chambre de métiers Salle Mont-Blanc

    From "Pings" to "Minions", "Polar Bears" to "Pat & Stan", Pierre Coffin has demonstrated his incredible talent for making people laugh through the smallest gesture or pose, while also creating emotion by revealing an underlying psychological truth. Like a great actor, this capacity is also the mark of a great animator. It's magic. Pierre Coffin will talk about his loves, what inspires him, and share a little bit of his magic.

    • ?
      Open to Students, Meetings and Mifa badgeholders, without reservation, first come, first seated
    • See information
  • Mifa Pitches

    Mifa Pitches: Transmedia

    • 11:00 → 13:00
    • Impérial Palace Ravel
    • ?
      Open to Students and Mifa badgeholders, by reservation
    • See information
  • Special Programmes

    D-Day: Normandy 1944

    • 11:00 → 11:50
    • Cinéma Pathé Pathé 2
    • English version

    Experience a 3D animated version of this major historic event for the first time on the big screen.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Chauvet Cave

    • 11:00 → 12:20
    • Cinéma Pathé Pathé 4

    "36,000 Years Later", a special programme made up of 15 animated shorts inspired by the illustrious Chauvet-Pont-d'Arc Cave.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 11:15

  • Work in Progress

    The Red Turtle

    • 11:15 → 12:30
    • Salle Pierre Lamy
    • ?
      Open to Students, Meetings and Mifa badgeholders, by reservation
    • See information
  • 12:00

  • Signing Sessions

    Spanish Creatives From Doodles to Pixels

    • 12:00 → 13:00
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • 13:30

  • Signing Sessions

    Benoît Philippon, Alexandre Heboyan and Michaël Gregorio

    • 13:30 → 14:30
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • 14:00

  • Making of

    Adventure Time

    • 14:00 → 15:15
    • Salle Pierre Lamy
    • ?
      Open to Students, Meetings and Mifa badgeholders, by reservation
    • See information
  • Features

    Feature Film in Competition 2 Possessed

    • 14:00 → 15:23
    • Cinéma Pathé Pathé 1
    • Original version
    • French subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in Competition 2

    • 14:00 → 15:20
    • Cinéma Pathé Pathé 3
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in competition 5

    • 14:00 → 15:22
    • Bonlieu Grande salle
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Commissioned Films

    Commissionned films in Competition

    • 14:00 → 15:32
    • Cinéma Novel
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Women and Animation – The Mother and the Whore

    • 14:00 → 15:25
    • Bonlieu Petite salle

    Annecy 2015 wanted to pay tribute to all the women who have helped to change attitudes and promote female expression in the world of animation. This programme with a provocative title highlights the two great archetypes of female representation.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    D-Day: Normandy 1944

    • 14:00 → 14:50
    • La Turbine
    • French version

    Experience a 3D animated version of this major historic event for the first time on the big screen.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 14:30

  • The Festival and Beyond!

    Les Toiles Enchantées

    • 14:30 → 16:00
    • --

    Back to Annecy for Les Toiles Enchantées, coming to dazzle as many kids as possible.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 15:00

  • TV Films

    TV films in Competition 1

    • 15:00 → 16:20
    • Cinéma Pathé Pathé 4
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Signing Sessions

    Dominique Puthod

    • 15:00 → 16:00
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • Signing Sessions

    Bertrand Gatignol, Kerascoet, Tony Sandoval, Bastien Vivès, Michaël Sanlaville and Balak

    • 15:00 → 16:00
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • 16:00

  • Making of

    FISHtory in the Making: The Evolution of SpongeBob SquarePants

    • 16:00 → 17:15
    • Salle Pierre Lamy
    • ?
      Open to Students, Meetings and Mifa badgeholders, by reservation
    • See information
  • Screening Events

    The Thief and the Cobbler

    • 16:00 → 17:30
    • Bonlieu Grande salle
    • English version

    "The Animators' Animator" Richard Williams' film The Thief and the Cobbler is rising from its ashes.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Features

    Feature Film in Competition 4 Miss Hokusai

    • 16:00 → 17:30
    • Cinéma Novel
    • Original version
    • French subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in Competition 4

    • 16:00 → 17:23
    • La Turbine
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in competition 5

    • 16:00 → 17:22
    • Cinéma Pathé Pathé 1
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Guest Country: Spain – The Next Generation

    • 16:00 → 17:05
    • Bonlieu Petite salle

    Spanish animation takes pride of place with the From Doodles to Pixels project that looks back at more than 100 years of evolution. The Next Generation programme groups shorts made by animators without borders.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 17:00

  • Features

    Feature Film in Competition 7 Adama

    • 17:00 → 18:22
    • Cinéma Pathé Pathé 4
    • Original version
    • English subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Signing Sessions

    Will Becher, Ashley Boddy

    • 17:00 → 18:00
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • 17:30

  • Signing Sessions

    Richard Williams

    • 17:30 → 18:30
    • Bonlieu Forum
    • ?
      Open to all
    • See information
  • 18:00

  • Features

    Feature Film in Competition 3 Long Way North

    • 18:00 → 19:20
    • La Turbine
    • French version
    • English subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in Competition 3

    • 18:00 → 19:20
    • Cinéma Novel
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in competition 5

    • 18:00 → 19:22
    • Bonlieu Grande salle
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Commissioned Films

    Commissionned films in Competition

    • 18:00 → 19:32
    • Cinéma Pathé Pathé 1
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Handmade Puppet Dreams

    • 18:00 → 19:30
    • Bonlieu Petite salle

    With this collection of films, you'll notice that puppets come in all shapes and sizes and discover the diversity of their storytelling skills!

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    The Adventurers of Modern Art - Seth's Dominion

    • 18:00 → 19:50
    • Cinéma Pathé Pathé 3
    • French version
    • English subtitles

    A two-for-one special programme with Amélie Harrault's series 'The Adventurers of Modern Art' and Luc Chamberland's film 'Seth's Dominion'.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 19:00

  • Special Programmes

    Spike and Mike’s Sick and Twisted Festival of Animation

    • 19:00 → 20:20
    • Cinéma Pathé Pathé 4

    After a two-year absence, Spike and Mike's unusual and hilarious discoveries are back on the Festival programme.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 20:30

  • Screening Events

    Phantom Boy

    • 20:30 → 21:55
    • Bonlieu Grande salle
    • French version
    • English subtitles

    Come along to the sneak preview screening of Folimage’s latest feature 'Phantom Boy'.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Features

    Feature Film in Competition 1 The Case of Hana & Alice

    • 20:30 → 22:12
    • Cinéma Novel
    • Original version
    • French subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Features

    Feature Film in Competition 5 April and the Twisted World

    • 20:30 → 22:15
    • La Turbine
    • Original version
    • English subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Shorts

    Short films in competition 5

    • 20:30 → 21:52
    • Cinéma Pathé Pathé 1
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Graduation Films

    Graduation Films in Competition 2

    • 20:30 → 21:57
    • Salle Pierre Lamy
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Guest Country: Spain – Doodles

    • 20:30 → 21:51
    • Cinéma Pathé Pathé 3

    Spanish animation takes pride of place with the From Doodles to Pixels project that looks back at more than 100 years of evolution. The Doodles programme is a way to approach it with humour!

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 21:30

  • Features

    Feature Film in Competition 7 Adama

    • 21:30 → 22:52
    • Cinéma Pathé Pathé 4
    • Original version
    • English subtitles
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Screening Events

    Strange Magic

    • 21:30 → 23:12
    • Cinéma Pathé Pathé 2
    • English version
    • French subtitles

    Last-minute Screening Event with Strange Magic, Lucasfilm's latest feature

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • 22:00

  • Open-air Screenings

    Of Stars and Men

    • 22:00 → 22:52
    • Musée-Château d'Annecy Courtyard

    Through this playful and poetic film, John and Faith Hubley show off their passion for scientists and their theories about the universe.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 22:15

  • Open-air Screenings

    Shaun the Sheep Movie

    • 22:15 → 23:40
    • Le Pâquier
    • French version

    Shaun the sheep and his flock are invading the Pâquier!

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 22:30

  • Open-air Screenings

    Why I Did (Not) Eat My Father

    • 22:30 →
    • La Turbine Open-air screen

    Discover or rediscover the famous book by Roy Lewis, adapted to the big screen by Jamel Debbouze.

    • ?
      Open to all
    • See information
  • 23:00

  • Graduation Films

    Graduation Films in Competition 4

    • 23:00 → 00:19
    • Bonlieu Grande salle
    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information
  • Special Programmes

    Guest Country: Spain – Destination Hollywood (and Beyond)

    • 23:00 → 23:58
    • Bonlieu Petite salle

    Spanish animation takes pride of place with the From Doodles to Pixels project that looks back at more than 100 years of evolution. Here, you can discover some filmmaker's work from before they joined major studios.

    • ?
      Open to all badgeholders by reservation and single admission ticket sales for the general public
    • See information