Press
Partners
Login
EN
Français
English
Annecy Festival
About
About
About
Annecy Festival
Presentation
History
Team
Annecy Commits
In pictures
Boutique
Graphic chart
Over the years
Archives
2023
2022
2021
2020
2019
The Festival
The Festival
The Festival
The Festival
Presentation
Juries
Festival Awards
Awards
Best of Annecy
Official Selection
Competition
Screening Events
Annecy presents
Annecy Classics
Midnight Specials
Open-air screen
Special Programmes
Portugal
Dance
Festival Meetings
Work in Progress
Masterclasses
Making of
Shorts and Breakfast
Meetings for All Audiences
Festival Extras
Exhibitions
Signing sessions
The Mifa
The Mifa
The Mifa
Pro
The Market
Presentation
Video Library
Buyers
Industry Content
Mifa Conferences
Industry Panels
Press Conferences
Studio Focus
Demo Sessions
Mifa Pitches
Partners Pitches
Market Screenings
Meet the
Share With
Short Film Forums
Talent Content
Recruitment
Talent Panels
International Mifa Campus
Exhibitors
Exhibition Area
Reserve a stand
XR and Video Games Content
XR&Games
Mifa Pitches – Digital Experiences
Work in Progress XR
XR Conferences
Gaming Conferences
Demo Sessions
2024 Offers
2024 Offers
2024 Offers
The essential
Accreditation
Your Profile
General Public
Students
Professionals
Press
Buyers
Schoolchildren
Your accreditations
Pass grand public
Festival
Festival+
Students
Mifa
Take part
Take part
Take part
The essential
Accreditation
Ticketing
Coming to Annecy
Accommodation
Handy Info
Mobile App
Accessibility
You want...
Become a Volunteer
Become an Advertiser
Reserve a stand
Submit a film
Submit a project
My account
Login
Help Desk
Languages
Choose language
Languages
Français
English
Home
/
About
/
Archives
/
2013
/ Official Selection
Back
Graduation Films in Competition
Sort films...
By alphabetic order
By programme
Ab ovo
Directed by:
Anita KWIATKOWSKA-NAQVI
Country:
Poland
Altneuland
Directed by:
Sariel KESLASI
Country:
Israel
Ars Moriendi
Directed by:
Milosz MARGANSKI
Country:
Poland
Aux gambettes gourmandes
Directed by:
Clémence BOUCHEREAU
Country:
France
Ba-neu-jil Ha-neun Yeo-ja
Directed by:
Jin WOO
Country:
South Korea
Balades
Directed by:
Sophie RACINE
Country:
Belgium
Balance and Swing
Directed by:
Anne BEAL
Country:
USA
Bike
Directed by:
Sara SHABANI ESARI
Country:
Iran
But Milk Is Important
Directed by:
Anna MANTZARIS, Eirik GRØNMO BJØRNSEN
Country:
Norway
Carn
Directed by:
Jeffig Benjamin LE BARS
Country:
France
Contretemps
Directed by:
Jérémi BOUTELET, Thibaud CLERGUE, Gaël MEGHERBI, Tristan MENARD, Camille PERRIN, Lucas VEBER
Country:
France
Dans l'ombre
Directed by:
Stéphanie CLÉMENT, Paolo DIDIER, Marion HASSAN, Thomas BATLLE, Emmeline GAUTHERON
Country:
France
Desaparecido
Directed by:
Marielle TOLLIS
Country:
France
Drifters
Directed by:
Ethan CLARKE
Country:
USA
Duku Spacemarines
Directed by:
Nicolas LIAUTAUD, Alice SURET-CANALE, Hugo PAQUIN, Nicolas DUBOIS
Country:
France
Eat the Danger
Directed by:
Jack O'SHEA, Paul RUTTLEDGE
Country:
Ireland
Frühzug
Directed by:
Delia HESS
Country:
Switzerland
Funeral Home Pinatas
Directed by:
Andrew MCCULLY, Arun GNANASEKHAR, Jacob TUCK, Jayson SIMPSON
Country:
New Zealand
Gum
Directed by:
Noam SUSSMAN
Country:
Canada
Haegeumni
Directed by:
Joon-Su SEONG
Country:
South Korea
Hänen tilanne
Directed by:
Jenni RAHKONEN
Country:
Finland
I Am Tom Moody
Directed by:
Ainslie HENDERSON
Country:
United Kingdom
Ici, là et partout
Directed by:
Sawako KABUKI
Country:
Japan
Im Rahmen
Directed by:
Evgenia GOSTRER
Country:
Germany
Koumontekijûku Ketsujiru Juke
Directed by:
Sawako KABUKI
Country:
Japan
Last Breath
Directed by:
Ying Ping MAK
Country:
United Kingdom
Life of Fire
Directed by:
Rusharil HUTANGKABODEE
Country:
Thailand
Maze King
Directed by:
Hakhyun KIM
Country:
Japan
Miss Todd
Directed by:
Kristina YEE
Country:
United Kingdom
O Šunce
Directed by:
Eliska CHYTKOVÁ
Country:
Czech Republic
One Day
Directed by:
Joël CORCIA, Bung NGUYEN, Thomas RETEUNA, Laurent ROSSI, Bernard SOM
Country:
France
Otthon
Directed by:
Bálint Farkas GELLEY, Maja SZAKADAT
Country:
Hungary
Pandy
Directed by:
Matus VIZAR
Country:
Slovakia
Panorama
Directed by:
Dong Chul KIM
Country:
South Korea
Pieds verts
Directed by:
Elsa DUHAMEL
Country:
France
Playing the Piano
Directed by:
Yi-Chien CHEN
Country:
Taiwan
Plaza
Directed by:
Pawel PREWENCKI
Country:
Poland
Plug & Play
Directed by:
Michael FREI
Country:
Switzerland
Rabbit and Deer
Directed by:
Peter VACZ
Country:
Hungary
Run!
Directed by:
Shen JIE
Country:
China
Semáforo
Directed by:
Simón WILCHES CASTRO
Country:
USA
Solus
Directed by:
Robin BERSOT, Camille DELLERIE, Mickaël LARUE, Thomas RODRIGUEZ
Country:
France
Still
Directed by:
Seung-Hee KIM
Country:
South Korea
The Bathhouse
Directed by:
Ji-Soo KIM
Country:
USA, South Korea
The Day I Killed My Best Friend
Directed by:
Antonio Jesús BUSTO ALGARIN
Country:
United Kingdom
The Girl with Antlers
Directed by:
Yu-Hua LUO
Country:
Taiwan
The Song for Rain
Directed by:
Zheng YA WEN
Country:
China
Vie et mort de l'illustre Grigori Efimovitch Raspoutine
Directed by:
Celine DEVAUX
Country:
France
Vor dem Spiegel
Directed by:
Lydia GÜNTHER
Country:
Germany
Will
Directed by:
Eusong LEE
Country:
USA
Wind
Directed by:
Robert LOEBEL
Country:
Germany
Official Selection
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1995
1993
1991
1989
1987
1985
1983
1981
1979
1977
1975
1973
1971
1967
1965
1963
1962
1960