19th Jun 2020

  2020 Special Awards Ceremony 

The International Animation Film Festival has just announced its 13 Special Awards, Partners Awards, or additional awards to the Official Awards.

A special edition requires a special Awards Ceremony! Indeed, the Ceremony took place on our YouTube channel, with the "virtual" presence of our Artistic Director Marcel Jean, and some of the winners!

Discover the winners below!
    

SPECIAL AWARDS ANNECY 2020

 
Empty Places
 

Festivals Connexion – Auvergne-Rhône-Alpes / In partnership with Lumières Numériques & Mèche Courte Award

Empty Places

Geoffroy de Crécy
France
AUTOUR DE MINUIT

 
 
Catgot
 

Junior Jury Award for a Graduation Film

Catgot

Tsz Wing Ho
Hong Kong
SCHOOL OF CREATIVE MEDIA, CITY UNIVERSITY OF HONG KONG

 
 
to: Gerard
 

Junior Jury Award for a Short Film

To: Gerard

Taylor Meacham
USA
DREAMWORKS ANIMATION

 
 
image
 

FIPRESCI Award

The Physics of Sorrow

Theodore Ushev
Canada
NFB - NATIONAL FILM BOARD OF CANADA

 
 
image
 

André-Martin Award for a French Feature Film

I Lost My Body

Jérémy Clapin
France
XILAM ANIMATION

 
 
Rivages
 

André-Martin Award for a French Short Film

The Shoreline

Sophie Racine
France
AM STRAM GRAM

 
 
Home
 

Best Original Music Award for a Short Film, sponsored by the SACEM

Home

Anna Bauer
United Kingdom
NODACHI LTD

 
 
On Gaku : notre rock !
 

Best Original Music Award for a Feature Film, sponsored by the SACEM

On Gaku: Our Sound

Tomohiko Banse, Grandfunk, Wataru Sawabe
Japan
ROCK'N ROLL MOUTAIN / TIP TOP

 
 
The Fox & The Pigeon
 

YouTube Award

The Fox & The Pigeon

Michelle Chua
Canada
SHERIDAN COLLEGE FACULTY OF ANIMATION

Remember, for the 1st time at the Festival a YouTube Award was given to a film in competition in the Graduation Films category. The Winner will receive a sum of 10,000 euros for assistance in financing a new production.

 
 
A Mãe de Sangue
 

Vimeo Staff Pick Award

A Mind Sang

Vier Nev
Portugal

 
 
image
 

CANAL+ Youth Award

Cinema Rex

Eliran Peled, Mayan Engelman
Israel
ALDY PAI TLV

 
 
Reven og Nissen
 

Young Audience Award

The Tomten and the Fox

Are Austnes, Yaprak Morali
Norway, Sweden, Denmark
QVISTEN ANIMATION AS, THE ASTRID LINDGREN COMPANY, HYDRALAB

 
 
image
 

City of Annecy Award

Wade

Upamanyu Bhattacharyya, Kalp Sanghvi
India
GHOST ANIMATION

Congratulations to all the Winners!


Watch the ceremony again on our YouTube Channel

Remember, tomorrow at 5:00 pm, the Official Awards Ceremony, on our YouTube Channel.

Comments